İçeriğe geç

Ella Harper’ın hikayesi

Ters katlanan dizleri yüzünden elleri ve ayakları üzerinde yürümek zorunda kalan Ella Harper’ın hikayesi…
Ella Harper (Namı değer Deve Kız), 1870 yılında ABD Tennessee’de doğmuştur.
Üstelik sıra dışı bir şekilde, dizleri geri doğru bükülebilir olarak. Bu rahatsızlık, çok nadir görülen ve sebebi belirlenemeyen bir rahatsızlık olarak açıklanmıştır. Modern tıpta ismi ise KONJENİTAL GENU RECURVATUM  “arka diz deformitesi” olarak bilinmektedir.
Rahatsızlığı İnsanların Dikkatini Çekti ve Aşağılandı
1886’da Ella, Nickel Plate Sirkinde çalışmaya başladı. Sahneye sürekli bir deve ile çıkar, insanları eğlendirirdi.
Sirk çıkışı gazetecilerin ilgi odağı olur ve gazete başlıklarında resminin üzerinde “Eşi benzeri yok” , “Dünya’nın yaratılmasından bu yana var olan en harika ucube” şeklinde başlıklar atılırdı.
Ella her nekadar düzgün bir işte çalışmak istesede bir türlü istediği gibi bir iş bulamıyordu .. mecburen sirklerde çalışmaya devam etti.
Ella Çok Mütevazi Birisiydi
Sirkte çalıştığı sırada resminin altına şu şekilde bir açıklama yazdırdı;
“Ben deve kız olarak çağrıldım, çünkü dizlerim geri doğru dönüyor. Resimde gördüğünüz gibi ellerim ve ayaklarım üzerinde yürüyorum. 4 senedir şov dünyasında çok seyahat ettim ve artık ayrılıp okula gidip başka bir meslek ile uğraşmak niyetindeyim.”
Sirk hayatında kazandığı haftalık 200$ Ella’ya başka kapılar açtı ve bu yazıdan sonra gerçekten başka işlere atıldı. 1905 yılında Robert L. Savely ile evlendi. Saveley bir okul öğretmeni ve musebeciydi.
Ella nın 1906 yılında bir kızı oldu ama bebek kısa bir süre yaşadı … Kocası ile birlikte 3 aylık bir çocuğu evlat edindiler fakat 18 gün sonra çocuk vefat ettiği belirtiliyor.
O yıllarda Ella sirklerin altın yıldızı olmuştu .. ziyaret ettiği her şehrin her yerel gazetesinde yer alır hale geldi … sergilenecek en iyi insan garipliklerinden biri olarak lanse edildi.
Ella Harper’ın hayatı insanları eğlendirmek ve dalga konusu olmakla geçti .. hiçbir zaman normal bir insan gibi değer görmedi ve 19 Aralık 1921 yılında 51 yaşında  Tennessee’de kolon kanseri yüzünden vefat etti.
“Alıntı”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir